Poradenství

Provoz a údržba bazénu

Sdílet

Údržba a čištění bazénů

Údržbu bazénu je nutné provádět průběžně po celou dobu provozu bazénu. Na čištění a údržbu bazénů včetně prostorů jsou kladeny vysoké nároky a musí jim být věnována mimořádná pozornost.

K nejčastějším problémům v provozu zejména venkovních bazénů patří:

 • nadměrný výskyt řas, které jsou do bazénu přenášeny prostřednictvím povětrnostních podmínek (deště, větru, prachu) a rychle se rozvíjí působením slunečního světla a teplé vody; mohou mít zelenou, hnědou nebo nažloutlou barvu a vytváří kluzké povlaky na dně i stěnách bazénů
 • hnědé zabarvení vody, jestliže obsahuje velké množství železa
 • nepříjemný zápach z vody a pálení očí způsobuje příliš vysoká zůstatková hodnota chloru, případně neupravená hodnota pH

Pro průběžnou údržbu bazénové vody zejména u rodinných bazénů je vhodné používání tzv. trojkombinačních tablet (Super tablety BST), což jsou pomalu rozpustné tablety, které v sobě kombinují tři přípravky, a to chlor, přípravek proti řasám (ALG) a vločkovač pro vysrážení nečistot.

K delšímu uchování čisté vody v bazénu napomáhá zakrytí plachtou, navíc solární plachta udrží vodu teplou.

Zanedbáním údržby bazénu může vzniknout zákal vody, který je tvořen nepatrnými vznášejícími se částicemi – nemusí je zadržet ani pískový filtr. V tomto případě je nutné použít tzv. vločkovač, který umožní vznik větších (viditelných) shluků těchto částic. Ty pak mohou klesnout ke dnu bazénu, odkud jsou odsávány bazénovým vysavaček a nebo je zachytí filtr. Při slabším zákalu se u pískových filtrů vsype vločkovač do sběrače (skimmeru) a filtrační zařízení zůstává v chodu. Při silném zákalu je třeba vločkovač rozpustit v teplé vodě a ronoměrně rozlít po hladině bazénu. Filtrační zařízení se vypne, aby mohlo dojít k vysrážení nečistot do shluků, které klesnou ke dnu, a druhý den se vysají pomocí bazénové vysavače.

Vodní síťky a vysavače

Pro vytahování polovoucích nečistot, drobného hmyzu nebo řas slouží síťky upevněné na tyči. Hrubší nečistoty a hlavně vlasy se zachytávají na speciální síťce před filtrem a chrání čerpadlo. Do hrubého sítka ve skimmeru doporučujeme dokoupit za pár korun speciální punčošku, která zachytí mnohem více nečistot.

Vodní vysavač slouží k odstraňování nečistot ze dna i stěn bazénů. Na trhu je dnes široká řada vysavačů od ručních přes membránové až po automatické, které mohou být vybaveny mikroprocesorem se „samoprogramovací“ schopností (dálkové ovládání). Základ vysavače tvoří čerpadlo, které je schopné nasávat i větší předměty, aniž by došlo k jeho poškození nebo ucpání. Nečistoty jsou zachytávány ve filtračním sáčku, který má různou propustnost podle druhu nečistot – může zachycovat hrubé nebo jemné nečistoty. Velké a hrubé nečistoty, jako jsou např. listy, květy, tráva nebo bláto, se mohou odsávat pomocí odtokové hadice připojené k vysavači místo filtračního sáčku přímo do kanalizace nebo do odtokového žlábku. Vysavače mohou být i ruční, které se používají pro menší bazény nebo tam, kde normální vysavač nestačí (na schodech, v prostorách žebříků nebo při silním znečištění).

Moderní vysavače pracují zcela automaticky, jsou uzpůsobené pro čištění stěn i dna bazénu, jsou malé a lehké, s velmi jednoduchým, většinou dálkový ovládáním. Bezdrátové dálkové ovládání umožňuje manuální řízení přístroje pro vyčištění jednotlivých míst bazénu. Motory vysavačů pro pohon čistícího zařízení jsou bezkontaktní a nasávací turbínky jsou vybaveny integrovanou ochranou proti přetížení. Filtrační vak, který zadržuje i velmi jemné ničistoty, bývá vyjímatelný a umyvatelný. Pro přemísťování větších vysavačů se používají transportní vozíky. Podle kategorie se mohou používat pro bazény až do plochy 150 m2.

Princip vysavačů spočívá v tom, že nasají vodu v bazénu i s nečistotou. Voda projde přes vysavač zpět do bazénu, ale nečistota se zachytí v sítku vysavače, skimemeru nebo ve filtru. Nečistota se odstraní vyplavením ze sítek nebo filtračního vaku, u pískového filtru pak jeho propráním.

Vodních vysavačů pro bazény je mnoho druhů, ale systémově a z hlediska financí se dají rozdělit na 3 typy:

 • ruční, které se ovládají pomocí teleskopické tyče
 • membránové (poloautomatické), které jsou vybaveny membránou zajišťující pohyb vysavače po dně, některé umí jezdit i po stěnách bazénu, lze je připojit na vakuový kotouč skimmeru (pro jeho činnost musí být v chodu filtrační zařízení)
 • automatické (čistící roboty), které jsou vybaveny vlastním motorem a elektronikou, která řídí provoz pohybu a délku provozu. Jsou to zcela samostatná zařízení s možností rovněž programovatelného zařízení i s dálkovým ovládáním. Automatické vysavače nejsou napojeny přes hadici na filtr, mají vlastní filtrační vak a čerpadlo pro sání vody.

Provoz bazénu musí být hospodárný a pro snížení nákladů na údržbu a dezinfekci bazénových vod je třeba:

 • zvýšit a optimalizovat filtrování
 • pravidelně propírat filtr a provádět kontrolu tlaku ve filtru
 • pravidelné měření, dávkování dezinfekce a čištění
 • včasné vybírání a číštění všech sítek, skemmerů a přelivů
 • po dešti a při změně počasí měřit hodnoty pH a dezinfekce
 • kontrolovat teplotu v bazénu – při vysoké teplotě se voda kazí více
 • před vstupem do bazénu se osprchovat, omezit opalovací prostředky
 • zamezit spadu nečistot do bazénu – zakrytí, omezení stromů a keřů v těsné blízkosti bazénů
 • nekoupat domácí zvířata
 • používáte-li často protiproud a různé vodní atrakce je nutno dávkovat více dezinfekčních prostředků
 • u dětí dodržovat návštěvy WC

Příslušenství k bazénům od E do Z

Další rady
Úprava vody během koupací sezóny

Úprava vody během koupací sezónyBěhem celé koupací sezóny je třeba pravidelně kontrolovat pH a hladinu chloru. Čím je voda teplejší tím rychleji chlór ubývá, proto

Jak na zelenou vodu

Voda je zakalená a špinaváZkontrolujte pH a hladinu chloru. Nebojte se přidat více chloru, než obvykle a nechte puštěnou filtraci klidně i několik dní dokud

Úprava vody Zodiac Magnapool

Magnesium je mimořádně prospěšný prvek z přírody Voda v bazénu s Magna Pool™ systémem, je mimořádně šetrná k pokožce, nedráždí oči a dosahuje maximální čistoty.Má léčebné účinky na

Navigace