Poradenství

UV-C Sterilizátory

Sdílet

Ošetření vody UV-C sterilizátory

Vyšší kvalita vody pro kvalitnější život.
  
Křišťálově čirá voda díky žárovkám Philips.

Přínos pro vaše zdraví

Bazény a lázně jsou výborným místem pro sportování, zábavu a relaxaci. Bohužel jsou také líhní baktérií, virů, řas a dalších jednoduchých organismů. Tyto organismy mohou být i původci nemocí.

Jak zajistit trvalou čistotu vody v bazénu

Donedávna bylo jediným způsobem „čištění“ vody přidávání vysokého množství chlóru nebo jiných chemikálií. Všechny tyto způsoby s sebou nesou mnoho negativních účinků: jsou jedovaté, agresivní, zdraví škodlivé a nevhodné pro lidi a životní prostředí. Teď však existuje alternativní řešení, které nemá žádné z negativních vedlejších účinků, a to ošetření UV-C. Bylo prokázáno, že ošetření UV-C výrazně snižuje potřebné množství chlóru a jincý chemikýálií a oproti tradičním metodám má i další výhody.

Co znamená UV a jak ošetření UV-C funguje?

Při ošetření UV-C protéká všechny voda v bazénu neustále dezinfekčním systémem, kde je vystavována záření. Tím se může nutné použití zbytků chlóru výrazně snížit.

Solární spektrum se skládá ze tří částí:   

 • infračervené: vnímaného hlavně jako teplo
 • světla: viditelná část spektra, která se zase skládá ze všech barev spektra
 • ultrafialové: ultrafialové záření je velmi silné a mimo jiné může způsobit opálení pokožky. Krátkovlnné ultrafialové záření (UV-C) obsahuje tolik energie, že může likvidovat bakterie.

Ošetření UV-C má dva základní účinky:

 1. Žárovky UV-C vysílají krátkovlnné ultrafialové záření (253,7 nm), které neutralizuje bakterie, viry a další jednoduché organismy a zamezuje jejich množení. Funguje i v případech, kdy se tyto organismy staly odolné vůči jiným způsobům dezinfekce.
 2. UV-C spouští fotooxidaci, která ničí chloramin bez použití dalších chemikálií. Chloramin je důvodem nepříjemného zápachu v bazénu a podráždění nosní sliznice a hrdla. Přínos pro vaše systémy a aplikace.

Jaké jsou hlavní výhody ošetření UV-C?

Ošetření UV-C přináší celou řadu výhod, některé z nich jsou:

 • výrazné snížení kombinované úrovně chlóru 
 • menší potřeba dalších chemikálií pro kontrolu kvality vody
 • žádné podrážděné oči nebo pokožka
 • žádné problémy pro osoby trpící astmatem nebo alergiemi
 • žádný plyn ani zápach uvolňovaný z chlóru
 • nižší náklady na chemikálie, energii a údržbu
 • zvýšená průzračnost vody
 • čistá a čerstvá voda
 • šetrnější vůči životnímu prostředí než tradiční metody

Výhody ošetření UV-C oproti chlóru – ozónu – UV/ozónu

 Chlór Ošetření UV-C
 Chlór umožňuje vznik vedlejších toxických produktů, které se ukládají ve vodě a ovzduší.Chlór má jako dezinfekční prostředek pomalý účinek, pokud se nepoužije velké množství. UV-C zničí tyto nečistoty a uvolní chlór zpět do bazénu.UV-C účinkuje okamžitě. Je třeba jen nízké úrovně zbytků chlóru.
 Ozón Ošetření UV-C
 Ozónové zařízení je relativně složité a nákladné, a proto je drahý i jeho provoz, a to v době, kdy je nové.Je obtížné objevit únik ozónu, což představuje riziko pro zdraví a bezpečnost (ozón je VELMI toxický). Zařízení UV-C je jednoduché a náklady na jeho pořízení nízké. Provádí stejné okysličování a dezinfekci, ale pouze za zlomek nákladů než ozón.Ošetření UV-C nahrazuje ozón a nepoužívá ani nevytváří žádné toxické chemikálie.
 Kombinace systému UV/ozón Ošetření UV-C
 Tyto kombinované jednotky upraví pouze malou část průtoku bazénu a průvodce úpravou vody v bazénu je nedoporučuje. Upraví celý průtok a všechnu vodu v bazénu při každém průtoku.

Příslušenství k bazénům od E do Z

Další rady
Provoz a údržba bazénu

Údržba a čištění bazénů Údržbu bazénu je nutné provádět průběžně po celou dobu provozu bazénu. Na čištění a údržbu bazénů včetně prostorů jsou kladeny vysoké

Úprava vody během koupací sezóny

Úprava vody během koupací sezónyBěhem celé koupací sezóny je třeba pravidelně kontrolovat pH a hladinu chloru. Čím je voda teplejší tím rychleji chlór ubývá, proto

Jak na zelenou vodu

Voda je zakalená a špinaváZkontrolujte pH a hladinu chloru. Nebojte se přidat více chloru, než obvykle a nechte puštěnou filtraci klidně i několik dní dokud

Navigace